Prípravy na vínnu udalosť roka vrcholia, Vínšpacírka už 30. apríla

B A N S K Á  B Y S T R I C A (17. marec 2016) – Úvod letnej sezóny otvorí v meste Banská Bystrica už tradičné podujatie, ktoré je oslavou dobrého a nového vína, Vínšpacírka. V poslednú aprílovú sobotu tak budú môcť milovníci tohto moku okoštovať úspešnú úrodu od takmer tridsiatky známych slovenských a zahraničných vinárov. Tretí ročník prinesie aj niekoľko noviniek.

Prvou novinkou je spojenie Vínšpacírky s Jazz Festivalom, ktorý bude hudobne sprevádzať toto podujatie od popoludňajších hodín. Ani tento rok nebude chýbať tradičná sprievodná výstava, na príprave ktorej sa podieľa Stredoslovenské múzeum. Výstava s názvom Šťastný Flaché bude o maliarovi, vedúcom slobodomurárskej lóže v Banskej Bystrici, známom bohémovi a milovníkovi vína Flachem v Thurzovom dome.

„Každý rok sa snažíme priniesť na Vínšpacírku niečo nové, ale aj zachovať to dobré, čo sa osvedčilo a čo sa našim návštevníkom festivalu páči. Držali sme sa toho aj teraz. Upravili sme systém používania bobúľ, pretože minulý rok sme mali najviac podnetov práve v tejto oblasti. Tento rok bude výhodnejší a návštevníkom umožní okoštovať viac.,“ hovorí Andrej Patráš, predseda Cechu hostinských, ktorý za podujatím stojí.

Počet vinárstiev sa blíži opäť k tridsiatke. Medzi stálicami sa objavia aj nováčikovia. Svoju účasť potvrdili už vinári z Eleska, Repa Winery, Domin Kušický, Tajná, Vinidi, Víno Port, Víno Matúš, Kasnyk, Villa Modor,  a ďalší. „Tento rok sme zaznamenali spontánny záujem niektorých nových vinárstiev, ktorí chcú prísť do Banskej Bystrice a predstaviť svoj vinársky kumšt. Zdá sa, že sa o nás medzi vinármi  hovorí v dobrom “  dopĺňa Andrej Patráš.

Chýbať nebude ani sabrage, ktorá už neodmysliteľne k Vínšpacírke patrí. Aj tento rok si budú môcť milovníci vybrať svojho Bieleho a červeného bystrického anjela a určiť favorita tohto ročníka. Lístky na Vínšpacírku sú už v predaji v prevádzkach zúčastnených podnikov. V predpredaji si ich môžu milovníci vína kúpiť za výhodnejšiu cenu.