Vínšpacírka v Banskej Bystrici odštartuje letnú sezónu

Prípravy na vínnu slávnosť roka Vínšpacírku v týchto týždňoch opäť vrcholia. Tradičné podujatie, ktoré je oslavou dobrého aj nového vína, si tento rok pripíše svoj štvrtý krížik. 29. apríla privíta približne tridsiatku slovenský vinárov a producentov vína, aby predstavili svoje najlepšie ročníky a odrody.

Vínšpacírka je udalosťou, ktorá už niekoľko rokov oficiálne otvára letnú sezónu v Banskej Bystrici. Minuloročné spojenie s Jazz Festivalom prilákalo na Námestie SNP vyše tisíc ľudí, ktorí zdegustovali viac ako 3000 fliaš vína. Organizátori veria, že podobne to bude vyzerať aj poslednú aprílovú sobotu. Kvalitné víno budú môcť návštevníci koštovať ruka v ruke s príjemnou hudbou. Súčasťou Vínšpacírky bude tiež spustenie fontány či zaujímavé sprievodné podujatie v réžii Stredoslovenského múzea.

„Vínšpacírku sa nám podarilo za uplynulé roky dostať medzi podujatia, ktoré si vinári, ale aj milovníci vína zapisujú vopred do svojich kalendárov. Ako každý ročník pokračujeme v tom dobrom a osvedčenom a prinášame niečo nové,“ hovorí Andrej Patráš, predseda Cechu hostinských, ktorý za podujatím stojí.

Počet vinárstiev sa blíži opäť k tridsiatke. Medzi stálicami sa objavia aj nováčikovia. Svoju účasť už potvrdili Limbavin, Chateau Grand Bari či Malík a syn. Chýbať nebude ani obľúbená sabrage, ktorá už neodmysliteľne k Vínšpacírke patrí, no tentoraz v trošku inej podobe a s originálnym šampanským MUMM.

Čerešničkou na pomyselnej „torte“ Vínšpacírky bola minulý rok návšteva pani Doroty Pospíšilovej, ktorá si z rúk organizátorov odniesla cenu za celoživotný prínos v oblasti šľachtenia vínnych odrôd. Prvá dáma neskrývala dojatie a veľmi emotívne poďakovala Bystričanom za krásne prijatie a ocenenie. V oceňovaní osobností bude Cech hostinských pokračovať aj tento rok. „Túto osobnosť sme už oslovili a veríme, že s nami strávi príjemný vinársky sviatok.“

Aj tento rok sa partnerom podujatia stalo Mesto Banská Bystrica. Lístky na Vínšpacírku sú už v predaji v prevádzkach zúčastnených podnikov. V predpredaji si ich môžu milovníci vína kúpiť už aj online za výhodnejšiu cenu.